See Luode on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luode",
"id": "northwest"
},
"expansion": "luode",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< luode",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*F/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Luode",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luode",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luotein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*F/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luodettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Luode",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Luode",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Luo",
"2": "d",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Luode-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluo̯deˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈluo̞̯de̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uode"
}
],
"word": "Luode"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luode",
"id": "northwest"
},
"expansion": "luode",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< luode",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*F/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Luode",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luode",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luotein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*F/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luodettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luodettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Luoteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Luoteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Luoteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Luode",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Luode",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Luo",
"2": "d",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uode",
"Rhymes:Finnish/uode/2 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluo̯deˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈluo̞̯de̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-uode"
}
],
"word": "Luode"
}
Download raw JSONL data for Luode meaning in All languages combined (20.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Luode",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Luode",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.